Неділя, 2018-03-25, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство екології та природних ресурсів УкраїниУкраїна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Національний природний парк "Верховинський"

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [131]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [143]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [187]
Відділ державної охорони [63]


Головна » 2017 » Лютий » 28 » Первоцвіти – весняна краса Карпат
4:52 PM
Первоцвіти – весняна краса Карпат

 

Квіти і трави Карпат дуже різноманітні. Це рідкісні види ранньоквітучих, ендемічних та реліктових рослин. Карпати – один із найбагатших, у флористичному відношенні регіон України. З усіх судинних рослин, що ростуть в Україні, майже дві третини зустрічаються в Карпатах, двісті сімдесят одна з них занесені до Червоної книги України і двадцять до Європейського червоного списку.

Тому, рослини що ростуть в Карпатах, мають особливу цінність та велике значення, як для наукових досліджень, так і для розширення пізнавального та естетичного світогляду суспільства. До групи ендемічних видів, з поміж інших належать: аконіт низький, первоцвіт полонинський, дзвоники карпатські, ломикамінь карпатський.

З глибини віків їм присвячували легенди. Вони оспівані в народних піснях та гуцульських наспівах. Дуже багато народів шанують первоцвіт, і у кожного з них про цю квітку своя легенда. За давньонімецькими сагами первоцвіт ключі богині весни Фреї. З допомогою цих ключів, чарівна богиня, прикрашена намистом із різнокольорової райдуги, відмикає справжнє тепло після довгої холодної зими. Куди її райдуга впаде там з’являються золоті ключі, а з них утворюються квіти весни первоцвіт.

Древні греки вважали, що первоцвіт здатний зціляти від усіх недугів і назвали його «квіткою дванадцяти богів». Наші предки первоцвіт називали баранчиками і по звичаю, який склався, кидали їх під ноги і топтали на довголіття.

На честь первоцвіту влаштовують свята і гуляння. Багато поетів оспівали його у своїх віршах.

Весняні квіти є досить уразливими. За короткий термін вони мають встигнути вирости, відцвісти, утворити насіння, зробити запас поживних речовин. І якщо ми перериваємо розвиток рослини, на другий рік можемо не знайти її там, де зірвали. Згідно з дослідженнями кущик конвалії цвіте один раз на сім-вісім років. Що вже говорити про інші рослини? Зникнення однієї з них може призвести до порушення діяльності цілої екосистеми. За останні роки до «Червоної книги» потрапили рослини, які донедавна були в природі у великій кількості: первоцвіт, ковила, лілія лісова, хвощ, пізньоцвіт та інші.

Не зайвим буде нагадати, що імовірно підсніжники і проліски були першими квітами на землі. Відкриваючи карнавал цвітіння весни, ніжні, маленькі і тендітні квіти не бояться морозу. Можливо тому, що за однією з легенд, для участі у карнавалі богиня Флора подарувала підсніжнику біле плаття. Сніг також хотів взяти участь у святі, але для нього одягу не вистачило, тому він почав просити, щоб квіти поділилися з ним вбранням. Але вони боячись холоду відмовляли снігові і тільки підсніжник вкрив його своїм хітоном. Разом кружляючи у хороводі квітів вони так сподобались одне одному, що і досі є нерозлучними.

Щороку весна вступаючи в свої права прикрашає свої володіння барвистим килимом з перших весняних квітів. Більшість з них знаходяться під загрозою знищення та занесені до Червоної книги України. Тому з метою попередження несанкціонованого збору та торгівлі рідкісними рослинами для їх збереження, людина не повинна бути руйнівником, а творцем і захисником природних цінностей.

Ми повинні піклуватися про навколишнє середовище. Ліпше зробити кілька фотографій підсніжників, відчути їх ніжність і красу, ніж завдати рослинам болю. Дощової осені чи холодної зими візьмемо фотоальбом і згадаємо весну. А коли вона знов настане, неодмінно знов підемо у ліс на поляну, щоб не раз насолодитися красою первоцвітів і знатимемо, що цей чарівний фотокадр можна повторити.

З метою запобігання масовому знищенню первоцвітів та інших рідкісних рослин і квітів спеціалісти національного природного парку «Верховинський» будуть здійснювати комплекс заходів, спрямований на проведення еколого-освітньої роботи серед громадськості з урахуванням тісної співпраці з загальноосвітніми  і  культурно-освітніми закладами, гостями та населенням району.

  

Провідний фахівець з екологічної освіти Ю. Ватуйчак
Категорія: Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти | Переглядів: 236 | Додав: Nppver
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук