Середа, 2018-03-21, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство екології та природних ресурсів УкраїниУкраїна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Національний природний парк "Верховинський"

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [131]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [143]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [186]
Відділ державної охорони [63]


Головна » 2015 » Вересень » 7 » Акустичні дослідження кажанів на території Парку
3:50 PM
Акустичні дослідження кажанів на території Парку

                   

            У рамках виконання природоохоронного проекту «Збереження Карпатських пралісів», впроваджуваного Українським товариством охорони птахів за підтримки Франкфуртського зоологічного товариства, Національний природний парк «Верховинський» проводить наукові дослідження кажанів. Даний процес науковці здійснюють за допомогою сучасного приладу – баткодеру. Баткодер – це спеціальний пристрій призначений для запису на карту пам’яті різних звуків, в тому числі ультразвуків кажанів та деяких видів птахів, які мають здатність орієнтуватись у просторі за їх допомогою.

Кажани – це особливі тварини. Цих ссавців у народі називають летючими мишами. Їх бачили багато людей у наших краях, але ніхто не чув їхніх звуків. Це тому, що кажани випускають локаційні сигнали у вигляді коротких ультразвукових імпульсів частотою 20-120 кГц і тривалістю 0,2-100 м/с, а потім сприймають відбитий від навколишніх предметів сигнал. Для порівняння людина сприймає звуки частотою 0,016-20 кГц. Це дозволяє тваринам полювати вночі майже у цілковитій темряві. Такі особливості екології кажанів значно ускладнюють їх вивчення. І лише спеціальні прилади, баткодери та бет-детектори, дають можливість проводити повноцінний моніторинг цих нічних тварин та вивчати стан їх поселень. Види, що мешкають у країнах з помірним кліматом (зокрема й в Україні), є перелітними або впадають у зимову сплячку.

У травні цього року було проведено тренінг-навчання, в якому взяв участь науковий працівник Парку. Організаторами тренінгу передано НПП «Верховинський» баткодер для проведення наукових досліджень щодо вивчення кажанів. Щотижня спеціалісти Парку встановлюють його на інше місце, чергуючи біотопами: праліс, старовіковий ліс, водний об’єкт та луку.

На території НПП «Верховинський» раніше відмічено 7 видів ряду рукокрилих (лиликоподібних), які занесені до Червоної Книги України, зокрема: 5 видів родини лиликових (руда вечірниця, нетопир лісовий, лилик пізній, лилик північний, вухань звичайний) та 2 види родини підковикових (підковоніс великий, підковоніс малий).

Завдяки проекту «Збереження Карпатських пралісів», науковці Парку розпочали надзвичайно важливу роботу зі збору інформації та оцінки стану червонокнижних видів кажанів на території Парку. Дані досліджень будуть вивчати відповідні спеціалісти, зроблять їх аналіз, на основі якого можна буде більше дізнатись про види рукокрилих, які мешкають на території НПП «Верховинський».Результати роботи будуть опубліковані в наступному томі «Літопису природи».

Дослідження поселень кажанів при допомозі баткодера

Провідний науковий співробітник   Іван Коляджин

 

Категорія: Науковий відділ | Переглядів: 223 | Додав: lbotsvinok
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук