Субота, 03-12-22, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

УВАГА 
Ми перейшли на новий сайт

Для переходу клацніт (натисніть) стрілку...
або скопіюйте посилання 
і вставте в стрічку браузераУкраїна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Архівний сайт національного природного парку "Верховинський"

 (14.12.2021)

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [172]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [197]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [298]
Відділ державної охорони [83]


Головна » 2020 » Серпень » 25 » ЖИТТЄВА МУДРІСТЬ ПРЕДКІВ
15:04
ЖИТТЄВА МУДРІСТЬ ПРЕДКІВ
      
         Кажуть що нове – це давно забуте старе. Саме на таку думку наштовхується людська підсвідомість читаючи книгу Єротея Пігуляка «Верховинські оповідки». Автор книги з цікавим іменем та гуцульським прізвищем, на своєрідному, думаю існуючому в ті часи діалекті, феноменально описав своє перебування в Карпатах.

Історія стверджує, що протягом тривалого часу, у горах, серед пастухів і вівчарів Єротей лікував свої тілесні і духовні недуги, заодно пізнаючи і вивчаючи природу цього мальовничого, недослідженого гірського краю. Йому вдалося майже неможливе – відкрити для себе природу і прийняти її в собі. Черпаючи життєву мудрість, обмінюючись духовною енергією з природою автор навчився робити все з радістю і любов’ю, чим досягнув неабияких висот у її пізнанні. Здавалося він вдихав і видихав гори, бачив, чув і жив ними. Горді і неприступні, наче розбурхані штормові хвилі океану, вони покірно лягали під його ходу ніби наперед знаючи, що таємниці минулого будуть розкриті до певної межі, і це не завадить збереженню їх віковічної величі. Подих вітру може принести запах розквітлого полонинського зілля чи квітки, смертельну загрозу від хижого дикого звіра, тривожний клич трембіти з полонин, зміну погоди або стоголосу громовицю, що не зовсім безпечно у горах. Це і є книга життя, а навчитись її читати справа не зовсім легка.

В повній гармонії з оточуючим світом живуть художні персонажі автора гуцули наділені великою життєвою мудрістю буття, багаті самобутніми звичаями, традиціями і обрядами, що зберігають таємниці сивої давнини і дух предків. Доглядаючи худобу та ведучи полонинське господарство гуцули-вівчарі обтяжені важкою працею. Ночувати їм часто приходиться в застайках, охороняючи тварин від хижих звірів, злодіїв ти злих сил. Та і погода не завжди буває теплою. Одяг вівчарів пристосований до спеки і холоду, подорожей густими непролазними хащами, що вдало описав у своїй книзі письменник. А поважні неговіркі гуцули допомагали йому осягнути таємниці безпечного буття у складних гірських умовах, де часто-густо можна чекати нападу звіра, природних стихій та інших небажаних зустрічей з невідомістю. Але все таки письменнику вдалося, незважаючи на важку працю людей, показати просту людську радість і повагу до всього що їх оточує, незважаючи на сіру буденність і негаразди.

Єротей Пігуляк був визначною постаттю Буковини і залишив після себе великий літературний спадок присвячений Верховинщині. На даний час, завдяки ініціативі Всеукраїнського товариства "Гуцульщина”, видано книгу письменника "Верховинські згадки”, яка складається з двох частин: "В полонині” і "Над озером”.

Відійшов у вічність у 1924 році. Хай земля буде йому пухом, а пам’ять про цю талановиту, феноменальну людину живе серед нас у добрих спогадах та прочитанні його нестаріючих новел, адже осягнення творчості письменника – це справа часу.

 

Провідний фахівець з екологічної освіти              Юрій Ватуйчак

Категорія: Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти | Переглядів: 212 | Додав: yaroslavforgil
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук