Четвер, 28-11-24, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

УВАГА 
Ми перейшли на новий сайт

Для переходу клацніт (натисніть) стрілку...
або скопіюйте посилання 
і вставте в стрічку браузера



Україна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Архівний сайт національного природного парку "Верховинський"

 (14.12.2021)

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [172]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [197]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [298]
Відділ державної охорони [83]


Головна » 2014 » Квітень » 9 » Збережімо популяцію тетерука
11:37
Збережімо популяцію тетерука

       Тетерук є типовим представником полігамних птахів Карпат з груповим характером токування. Токує у березні – травні. Але період шлюбних ігор може змінюватися в залежності від географічного місцезнаходження та кліматичних умов. Ранньою весною, ще до танення снігу, зимові зграї тетеруків розпадаються, і скоро після цього самці починають токувати. Токовища розташовані на відкритих місцях. Місця токовищ не змінюються іноді протягом десятків років. На токовищах збирається щороку до кількох тетеруків. Під час токування самці бігають, розпустивши хвости і вигнувши дугою крила, підскакують, при зустрічі один з одним завзято б'ються, нагадуючи цим півнів. Весь час лунає їх бурмотіння, яке чутно на віддалі 1,5—2 км, і значно тихіше «чуфи-кання».

      Токування починається на світанку і закінчується після сходу сонця. В цей час тетеруки розлітаються з токовищ і нерідко токують деякий час поодинці, сидячи десь на дереві. Незабаром після початку токування на токовищах з'являються і самки. Вони тримаються у кущах поблизу токуючих самців, де і відбувається парування. Кожний самець може запліднити кілька самок.

     Гніздо самка будує на землі, під яким-небудь прикриттям — кущиком, буреломом тощо. Воно являє собою ямку, трохи вистелену сухими травинками. У повній кладці від 4 до 12 яєць. Самка насиджує кладку близько 23 днів. Через кілька годин після вилуплення пташенята залишають гніздо, а віком близько тижня вони вже можуть перепурхувати. В цей час розміром вони ще менші за перепела. В кінці літа (кінець серпня — вересень) виводки розбиваються. Про потомство піклуються виключно самки.

      У природі в тетерука досить багато ворогів, серед яких особливої уваги заслуговує підорлик великий, куниця лісова, куниця кам'яна  і лисиця. Взимку ланцюжки лисячих слідів тягнуться, як правило тими місцями, де особливо охоче ночують тетеруки. Однак основний вплив на чисельність птахів робить погода того часу, коли відбувається масове вилуплення пташенят. При різкому зниженні температури пташенята можуть загинути.

      Для багатьох мисливців весняне полювання є улюбленим заняттям.

    Полювання - найдавніше заняття людини, яке годувало її з глибокої давнини, але й сьогодні, коли полювання для більшості аж ніяк не засіб для існування, йому віддає своє серце чимала частина людства. Давно помічено, що той, хто хоч одного разу взяв у руки рушницю, випробував солодке очікування удачі, назавжди стає її гарячим прихильником. Для  збереження тетерука, працівниками відділу  державної охорони проводяться необхідні природоохоронні заходи , а саме:  недопущення випадків   браконьєрства,  постійний контроль за збереженням, чисельності птахів на території Парку посилена охорона місць їх проживання, особливо в весняний період під час токування. Важливим завданням є також, збереження та відтворення  природних екосистем. Цю функцію на території Парку виконує служба державної охорони, яка навесні, під час токування тетерука, здійснює щодені патрулювання території за встановленими маршрутами.

     Слід зауважити, що по даних обліку за 2013рік на території парку нараховується 73 особини тетерука.

    Карпатський регіон все більше стає популярний, як край туризму, в якому  збільшується кількість відвідувачів, а це і створює серйозну загрозу для відновлення популяції тетерука, який занесений до Червоної книги України.

    Тому для збільшення кількості птахів необхідно створити сприятливі умови в місцях токування і гніздування. Потрібно обмежити кількість відвідувачів та тримати під контролем чисельність хижаків, а особливо лисиць.  

Інженер з охорони тваринного світу       Н. Кочерган

Категорія: Відділ державної охорони | Переглядів: 690 | Додав: Nppver
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук