Україна багата чудовими краєвидами, бо в нас є все: гори і долини, віковічні праліси і гаї зелені, річки, дзвінкі веселі струмочки і потічки, поля квітучі і грайливе синє море. Краса природного довкілля дивує, чарує і заворожує людські серця наповнюючи їх красою, вчить бути мудрим і добрим, щедрим і щирим.
Людина – маленька частина живої Природи, яка живе серед Природи і бере в неї все необхідне для життя: повітря, воду, будівельні матеріали, продукти харчування, корисні копалини. Та багатства Природи не безмежні і при неправильному використанні катастрофічно зменшуються і приводять до виникнення екологічних криз. Надмірне підкорення Природи вже має непоправні наслідки. Це забруднення повітря, води, різке зменшення площі лісових масивів, зникнення багатьох видів рослин і тварин. Та інколи люди не хочуть зрозуміти, що вони тісно пов’язані з природним середовищем і залежать від нього.
Не зайвим буде сказати, що у кожній країні свої закони про охорону Природи. За шведськими законами ведмідь у лісі недоторканий. На нього можна підняти рушницю тоді, коли тварина створює безпосередню загрозу для життя людини. В Угорщині до першого серпня – останній строк вильоту пташенят з гнізда – забороняється рубати кущі і палити суху траву, де може ховатися гніздо птаха. У Швейцарії заповідною стала квітка едельвейс. На всій земній кулі люди зрозуміли, що охороняючи Природу – ліс, тварин, рослини, річки, озера, поля – вони охороняють красу рідної землі, стараючись зберегти її для наступних поколінь. Людина на те вона і людина, щоб бути захисником усього живого на планеті, яка завжди потребує піклування і допомоги. Екологічне і сучасне майбутнє у всіх народів спільне. Зламане молоде деревце, витоптані квіти, убита тварина, розкидане сміття, забруднене повітря і вода вносять свій негативний вплив у життя людини. Кожна держава, кожний житель планети відповідає перед усім людством за збереження матінки Природи для теперішнього і майбутніх поколінь. Стан навколишнього середовища цілком залежить від екологічної грамотності людини, тому нам необхідно виховувати в собі екологічну культуру і бережливе ставлення до природних ресурсів.
Любім і шануймо нашу Землю, зберігаймо Природу, щоб не загинула, і вона нас не зрадить, а віддячить сторицею.
Провідний фахівець з екологічної освіти Ю. Ватуйчак
|