19-21 вересня 2016 року Державна академія післядипломної освіти та управління провела навчання з підвищення кваліфікації працівників природоохоронної сфери, держслужбовців та органів місцевого самоврядування. Тема курсу: «Збереження і збагачення природної та культивованої дендрофлори в об’єктах природно-заповідного фонду України». Від НПП «Верховинський» на навчанні були Василь Максимюк – виконуючий обов’язків начальника відділу рекреації та пропаганди екологічної освіти, та працівники наукового відділу – Алла Зітенюк – молодший науковий співробітник й Іван Коляджин – провідний науковий співробітник.
Під час навчання
Була проведена теоретична частина навчання на базі Прикарпатського Національного університету імені Василя Стефаника, м. Івано-Франківськ, яку викладали Олена Байрак – д.б.н., професор, член ради ботанічних садів і дендропарків України, завідувач кафедри заповідної справи та Віталій Лукіша – кандидат с/г наук, професор кафедри заповідної справи.
Учасники курсу відвідали дендрологічний парк «Дружба», де й було розпочато практичну частину. «Дружба» (Дендрологічний парк імені З. Ю. Павлика) — дендрологічний парк загальнодержавного значення в Україні, який розташований у Тисменицькому районі Івано-Франківської області, неподалік (на захід) від міста Івано-Франківська. Підпорядкований Прикарпатському Національному університету. Створений 1970 року ботаніком Зеновієм Павликом; з 1980 року — парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва, сучасний статус — з 1983 року. В ньому зростає близько 700 видів рослин, серед яких чимало рідкісних, наприклад псевдотсуга тисолиста (Pseudotsuga taxifolia). Проводяться експериментальні дослідження в галузі селекції та насінництва лукопасовищних трав, вирішуються питання інтродукції та акліматизації рослин, виводяться нові культурні сорти і даються рекомендації щодо раціонального використання природних ресурсів. Є пасіка та рибні ставки.
Учасники практичної частини курсу
Наступного дня, після завершення практичної частини навчання, учасники відвідали дендрарій, розсадник, шкілки та ознайомились із видовим біорізноманіттям, зокрема: колекціями лісових, декоративних, сільськогосподарських, плодових та лікарських рослин дендрологічного парку «Дружба».
Ознайомлення з колекцією рослин закритого Дендрологічна колекція рослин відкритого ґрунту дендропарку «Дружба»
ґрунту дендропарку «Дружба»
Композиції декоративних рослин у дендропарку «Дружба»
Завдяки проведеному навчанню слухачі курсу отримали цікаву та корисну інформацію про нові підходи збереження дендрофлори на територіях природно-заповідного фонду України, яка також частково буде використовуватись у подальшій роботі НПП «Верховинський».
Провідний науковий співробітник Іван Коляджин
|