Щорічно 22 квітня люди по всій планеті відзначають День Землі. Міжнародним свято було оголошено в 1990 році. Цей день став загальнолюдським символічним святом любові та турботи за наш спільний дім. Саме тоді про День Землі вперше почули і в Україні. І тільки через 2 роки свято стало відзначатися в нашій державі, як день захисту природи, день акцій з метою залучення уваги громадськості до проблем нашої планети. 22 квітня в різних куточках земної кулі небайдужі до екологічних проблем люди проводять різні яскраві і в той же час корисні заходи, спрямовані на те, щоб у світі стало більше чистоти і відповідальності. Кожен мешканець планети може зробити свій маленький внесок у справу захисту навколишнього середовища: очистити від сміття прилеглу територію, висадити хоча б одне дерево, відмовитися хоча б на день від використання автомобіля.
Національний природний парк «Верховинський» знаходиться у віддаленій важкодоступній частині Українських Карпат. Далеко не кожний куточок нашої країни наділений таким природним потенціалом і розташований в таких унікальних умовах, які б дозволили такий бурхливий розвиток туризму. Але на жаль, наслідки впливу людини на навколишнє середовище сумні й тривожні: порушуються природні угрупування й ландшафти, забруднюються водойми, знищується грунтовий покрив, зменшується площа лісових ресурсів та чисельність видів рослин і тварин. Тож у стосунках з природою людство зіткнулося із серйозними екологічними проблемами. Працівники національного природного парку «Верховинський» в цей день звертають увагу громади району, працівників установ, молоді та учнів шкіл уважно озирнутися довкола, помилуватися, яка прекрасна природа нас оточує, і як нещадно ми її знищуємо та забруднюємо побутовими відходами, вирубуванням лісів, що призводить до зникнення окремих видів флори та фауни. Пам’ятаймо! Ми всі відповідальні за мир і гармонію, чистоту і культуру у відношенні до природи, без якої життя на нашій планеті знаходиться під великим питанням. Добра воля і добрий дух в силах зупинити всякий наш помилковий напрямок діяльності по відношенні до природи, і не будемо забувати про це. Будьмо Людьми, щоб наша Матінка Земля могла пишатися своїми дітьми, а не боротися проти них!
Людина й суспільство повинні докорінно змінити своє ставлення до природи та її ресурсів. У наш час людство спроможне виробляти достатню кількість сільськогосподарської й промислової продукції, не завдаючи шкоди навколишньому середовищу. Досягнення науки й техніки відкривають не тільки можливості для задоволення потреб людини, але й створюють передумови для збереження і примноження ресурсів Землі. Людство в змозі істотно поліпшити умови, які склалися в біосфері планети. У розв’язанні цього завдання важливу роль відіграють екологічна освіта та виховання всього населення, особливо молоді, якій жити й працювати в третьому тисячолітті.
Провідний фахівець з екологічної освіти Ю. Ватуйчак
|