Міжнародний День гір встановлений за рішенням Генеральної Асамблеї ООН і відзначається щорічно 11 грудня з 2003 року. Гори займають близько чверті поверхні Землі і є домом для 12% населення світу. Вони не тільки забезпечують засобами до існування й добробуту майже мільярд жителів планети, але й опосередковано впливають на мільярди тих, хто мешкає біля їх підніжжя. Зокрема, гори дають прісну воду, енергію і продовольство – ресурси.
В Україні створений Український Національний Комітет гір, члени якого займаються практичним втіленням Карпатської Конвенції (про захист довкілля та збалансований розвиток Карпат), адже у 2003 році її підписали представники урядів Словаччини, Сербії, Чорногорії, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехії та України.
Найвищі вершини Українських гір, Говерла – 2061 м; Бребенескул – 2035 м;
Піп Іван Чорногірський – 2020,8 м; Петрос – 2020,5 м; Гутин Томнатик – 2016 м.
З нагоди Міжнародного Дня гір фахівці НПП «Верховинський» провели екологічний захід у Верховинському ліцеї – інтернаті. Дискусія велася про територію НПП «Верховинський», яка розташована у мальовничих Чивчино-Гринявських горах, де знаходяться найвищі вершини: г.Палениця – 1758 метрів н.р.м., г. Коман – 1721 метрів н.р.м., г. Штевйора – 1617 метрів н.р.м., Масний Присліп – 1586 метрів н.р.м., Штефулець Великий - г.1576 метрів н.р.м., та інші. Територія Парку також має свої туристичні принади: мінеральне джерело «Буркут» в урочищі Штефулець, сірководневе джерело в урочищах Прелучний та Мокрин, геологічна пам’ятка природи «Скала Баби», гідрологічна споруда (кляуза) шлюз кронцпринца Рудольфа в урочищі Прелучний, комплексна пам’ятка природи Каменець та інші. Туристичний потік відпочиваючих, екстремалів і бажаючих оздоровитися занурюються у справжній світ дикої природи, який подарує багато нових вражень, відчуттів та емоцій,
Дивуючи своєю обізнаністю діти з великою зацікавленістю та ентузіазмом розповідали про красу гір, яка приваблює відвідувачів даруючи неповторні враження та емоції.
Українські Карпати – екологічно безпечна територія і їхнім пріоритетом є чисте довкілля. Кожен, хто відчув унікальність природи, підтвердить, що в горах і трава зеленіша і сонце яскравіше і фарби більш насичені. Ця магія така потужна як і самі вершини.
Гори – це прекрасне місце для активного та оздоровчого відпочинку. Але гори треба не тільки підкорювати, а й захищати, бо тут живе багато рідкісних птахів і тварин, ростуть унікальні представники рослинного світу.
Провідний фахівець з екологічної освіти Василь Максимюк
|