Середа, 15-01-25, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України

УВАГА 
Ми перейшли на новий сайт

Для переходу клацніт (натисніть) стрілку...
або скопіюйте посилання 
і вставте в стрічку браузера



Україна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Архівний сайт національного природного парку "Верховинський"

 (14.12.2021)

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [172]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [197]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [298]
Відділ державної охорони [83]


Головна » 2013 » Липень » 9 » Експедиція (липень)
16:41
Експедиція (липень)

Працівниками наукового відділу НПП «Верховинський» з 02.07 по 04.07 2013 року було здійснено комплексну  експедицію під час якої було охоплено частину території  Перкалабського ПОНДВ, а саме було обстежено «Великий Камінь» на південно-східному схилі г. Прелука в урочищі Прелучний, це лівий берег потоку Прелучний, неподалік від місця де цей потік впадає ур. Перкалаб.

Одна із брил цієї скали  має вигляд прямовисної стінки висотою близько 100 м. Вершина її виположена і вкрита віковим смерековим лісом, який простягається уверх по схилу і по обидва боки від неї. Підніжжя скелі вкрите рухляком звітрювання вапняку і являє собою задерновані кам’янисті осипи, серед яких трапляються і масивні валуни. Воно досить стрімке, - крутість схилу сягає 40-45˚ і вкрите молодим смерековим лісом, який переходить у суцільні зарості.

На даній ділянці зростає низка раритетних та червоннокнижних видів, передусім слід відмітити Aster alpinus L.- циркумполярний аркто-альпійський вид, який занесений до Червоної книги України. У цьому локалітеті даний вид зростає у складі формації Festuceta saxatilis на скелястому уступі в тріщинах, на полицях і опускається вниз по схилу, по кам’янистих осипищах майже на 50 м, доходячи до суцільних заростей смереки.

Разом з Aster alpinus L. тут зростає ще ряд рідкісних видів флори. Серед них на увагу заслуговує передусім Elisanthe zawadzkii (Herbich) Klok – вид, занесений до Червоного списку JUCN, Європейського Червоного списку та Червоної книги України. На території Українських Карпат E. Zawadzkii трапляється лише в Чивчинських горах, де відомі чотири його місцезнаходження на вершинах Великий Камінь, Мокринів Камінь, Лостун-Попадя та Сілігул.

Ще однією вартою уваги рослиною в цьому урочищі є Jovibarba hirta (L.) Opiz – загальнокарпатський ендемічний вид, він тут зростає як на скелястих уступах  так і на кам’янистих осипах.

Заслуговують на увагу і деякі представники Orchidaceae Juus, що зростають в цьому урочищі. Передусім це Orchis signifera, його відносять до видів, які мають поодинокі місцезнаходження в Українських Карпатах.

Тут також зростають ще інші «червонокнижні види»: Lilium martagon L., Botrychium lunaria (L.) Sw., Epipactis atrorubens (Hoffm. ex Bernh.), Gymnadenia conopsea (L.) R.Br., Silene dubia Herbich з Європейського Червоного списку та ряд інших.

Для цієї ділянки характерне своєрідне поєднання видів, яке в межах Українських Карпат більше ніде не трапляється, цікаве в ботаніко-географічному аспекті, становить інтерес для з’ясування питань генезису флори в цьому регіоні і має велике созологічне значення.

Людмила Мацап’як (провідний науковий співробітник)

Категорія: Науковий відділ | Переглядів: 644 | Додав: Nppver
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всего: 4
Гостей: 4
Пользователей: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук