Неділя, 2018-02-25, Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | RSS

Міністерство екології та природних ресурсів УкраїниУкраїна
Івано-Франківська обл.
Верховинський р-н.
с. Верхній Ясенів
пр. Печіще 3А
78712
тел. (03432) 53720
nppverhovuna@ukr.net  

Національний природний парк "Верховинський"

Головна
Рекреаційні місцяСтатті
ФотогалереяЖурнал "Жаб'є"Контакти

Вихід | Вхід
» Розділи
НОВИНИ [129]
Загальні новини по парку
Науковий відділ [142]
Відділ рекреації та пропаганди екологічної освіти [184]
Відділ державної охорони [63]


Головна » 2015 » Листопад » 24 » «Обмін досвідом щодо взаємин між місцевими громадами та національними природними парками»
5:22 PM
«Обмін досвідом щодо взаємин між місцевими громадами та національними природними парками»

                        

               Семінар відкриває директор НПП "Синевир"- М. Дербак

                                                                                                                                                            

Під такою назвою в НПП «Синевир» відбувся семінар у рамках проекту «Збереження Карпатських пралісів»

        Проект «Збереження Карпатських пралісів», який впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП) – представником міжнародної природоохоронної асоціації BirdLife International в Україні, у співпраці та за фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина) ставить перед собою дуже важливі цілі у Карпатському регіоні. Передусім, це  збереження Карпатських пралісів і старовікових лісів шляхом розширення територій покриття цих цінних лісових масивів національними природними парками Українських Карпат. Територія впровадження – національні природні парки та прилеглі до них території, розташовані в зоні зростання пралісів і старовікових лісів: «Синевир», «Карпатський», «Верховинський», «Черемоський», «Вижницький», «Сколівські Бескиди», «Гуцульщина», «Ужанський» та «Зачарований край». «Налагодження конструктивного діалогу та тісна співпраця з сільськими громадами – запорука успішної роботи національних парків у справі збереження природи», – такий основний меседж мав семінар, який відбувся 18-19 листопада у Національному природному парку «Синевир» (Закарпатська область). 

          Директор НПП «Синевир» Микола Дербак привітав учасників семінару та розповів про важливість збереження карпатських пралісів та набутий досвід співпраці парку з місцевими громадами.  Участь у обговоренні цього важливого питання взяли півсотні учасників з різних куточків карпатського регіону: представники національних природних парків, голови сільських рад, що розташовані на території та у зонах пропонованого розширення парків, районне і місцеве керівництво, громадські організації, працівники НПП «Синевир», журналісти. Від Верховинського району Івано-Франківської обл. у семінарі взяли участь: Василь Півнюк (начальник Чивчинського природоохоронного науково-дослідного відділення НПП «Верховинський»), Володимир Феркаляк (голова Зеленської сільської ради), Олег Мицканюк (лісничий Явірницького лісництва ДП «Верховинське ЛГ».  

        У виступах було зазначено, що коли на території населеного пункту знаходиться національний природний парк, то питання підтримки місцевих жителів потрібно вирішувати  на законодавчому рівні. Один з варіантів – ініціювати зменшення вартості електроенергії для мешканців таких сіл. Особливу увагу слід приділяти питанню ремонту доріг.

    Потім була ґрунтовна презентація заступника директора з наукової роботи Карпатського національного природного парку, к.б.н., Олександра Киселюка, про історію проекту, його здобутки та плани на майбутнє. Було акцентовано увагу на впроваджуваних роботах з погодження розширення меж парків, під час яких природоохоронці стикнулися із двома основними проблемами: інтересами землекористувачів – лісгоспами, які не хочуть втратити доходів від рубок, та необґрунтованим супротивом, чи сумнівами   місцевих територіальних громад. В останніх, внаслідок неправильної пропаганди виник стереотип, буцімто, якщо землі потраплять до складу парків, то вони будуть позбавлені можливості отримувати деревину, користування дарами природи, випасати худобу та ін.

       Ознайомившись з презентацією, учасники зустрічі активно обговорювали порушену тему.

    Голова Міжгірської районної адміністрації Василь Худинець поділився досвідом співпраці із національним природним парком, адже ще донедавна очолював найбільшу сільську раду на теренах парку – Колочавську.

      Акцентував увагу на активному розвитку туризму на території парку й місцевий природоохоронник Іван Ярема. Він відзначив позитивну роботу парку у популяризації відпочинку рекреантів у регіоні, розбудові туристичної інфраструктури та налагодженні міжнародних зв’язків.

    Про пошук гармонії між територіальними громадами і національними парками наголосив і колишній директор НПП «Синевир», голова ГО «Синій Вир» Мирон Цюбик.

      Заступник директора з науково-дослідної роботи НПП «Синевир», к. б. н.  Юрій Тюх розповів про перспективне розширення меж парку. Акцентував увагу присутніх на важливості приєднання до парку гори Кам’янка, яка знаходиться за межами вододільного хребта між річками Теребля та Ріка, і вкрита великими масивами пралісів.

       Ідею збереження букових пралісів та розширення парку  підтримав селищний голова Міжгір’я Василь Щур.

      Голова Вільшанської сільської ради Іван Савка поділився досвідом проживання на території парку. Зокрема він розповів, що ніяких проблем у селі не було  після входження території до парку, і громада зараз дуже задоволена співпрацею із НПП «Синевир».

      Відзначив позитивну роль парку у житті громади багаторічний голова Син-Полянської сільської ради Юрій Горват.

   Підсумовуючи результати семінару, його учасники однозначно зійшлися на думці, що розширення меж парків стимулюватиме розвиток зеленого туризму, допоможе збереженню водного ресурсу та  екологічної рівноваги в регіоні, зменшить ймовірність екологічних лих, покращить соціально-економічну ситуацію в регіоні тощо. А в цьому є об’єднаний інтерес усіх природоохоронців, лісогосподарників і громад.

    Учасники семінару  відвідали територію розширення НПП «Синевир» у селі Вільшани, де провели зустріч з громадянами та головами сільських Рад с. Вільшани Савка І. П. та с. Забродь Петрінко І. М. У ході зустрічі  вони активно обговорювали проблемні питання  соціального розвитку і співпраці з Національним природним парком та дізнались, що саме  парк  допомагає в розвитку соціально-економічного характеру і вирішенню першочергових питань в регіоні. На завершення учасники семінару відвідали с. Колочава та Музей під відкритим небом: «Старе село».

    За результатами проведеного семінару, на основі виступів та обговорень, готується резолюція, у яку увійдуть практично всі пропозиції учасників. Є перспектива збереження старовікових лісів, пралісів та розширення територій природно-заповідного фонду.

    

         Збереження карпатських пралісів - наше основне завдання    

 

   

                  Учасники семінару біля музею "Старе село" 

 

Василь Півнюк

Начальник Чивчинського ПОНДВ НПП «Верховинський"

 Фото А.Юзика

Категорія: Науковий відділ | Переглядів: 254 | Додав: Nppver
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
» Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Газета НПП "Верховинський"


Пошук